
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.54 mm |
| Width | 2.032 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.016 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 1.8 V |
Stock: 1277
Distributors
pcbx
Unit Price$2.22794
Ext.Price$2.22794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.22794 | $2.22794 |
| 10 | $1.47048 | $14.70480 |
| 25 | $1.35763 | $33.94075 |
| 50 | $1.26698 | $63.34900 |
| 100 | $1.18237 | $118.23700 |
| 300 | $1.07112 | $321.33600 |
| 500 | $0.97034 | $485.17000 |
| 1000 | $0.90110 | $901.10000 |
| 3000 | $0.76345 | $2290.35000 |
| 5000 | $0.74464 | $3723.20000 |
